Trądzik jest zapalną chorobą skóry, która kojarzy się powszechnie z okresem dojrzewania. Rzeczywiście tzw. trądzik młodzieńczy występuje u ok. 80-100% osób młodych (między 11-25 r.ż). Przyczyną trądziku jest:
Nie oznacza to, iż schorzenie skóry określane mianem trądziku dotyka wyłącznie ludzi bardzo młodych. Obecnie zauważa się wzrost zachorowalności na trądzik dojrzały, który dotyka osoby po 25. roku życia. Jego przyczyną są przede wszystkim zaburzenia hormonalne.
Rola hormonów w powstawaniu trądziku jest w istocie kluczowa. Wynika to z faktu, iż hormony wywierają wpływ na pracę gruczołów łojowych, wzrost produkcji łoju (sebum), co przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych na skórze. Należy podkreślić, że o tym, jak funkcjonuje układ hormonalny decyduje kilka istotnych czynników:
Trądzik hormonalny objawia się przede wszystkim w postaci bolesnych krost, grudek i guzków na skórze twarzy, szyi, pleców i dekoltu. Gdyż to właśnie skóra manifestuje, że coś niedobrego dzieje się wewnątrz organizmu. Zwróć uwagę, że nie są to jedyne objawy trądziku hormonalnego. Poza zmianami skórnymi mogą się pojawić:
Jeżeli chcesz się pozbyć problemu zdrowotnego jakim jest trądzik hormonalny, poznaj jego przyczynę i zacznij od badań laboratoryjnych na:
Udaj się do dermatologa lub endokrynologa. Wiedz, że terapia jest długotrwała – zwykle kilkumiesięczna. Na ogół leczenie wiąże się ze stosowaniem antybiotyków lub retinoidów oraz środków farmakologicznych o działaniu miejscowym w postaci kremów i maści. Czasem konieczne jest zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że aby leczenie farmakologiczne zmian trądzikowych przyniosło pożądany skutek, warto udać się do kosmetologa.
W gabinecie kosmetologicznym otrzymasz indywidualnie dobrane zabiegi, które przyspieszą redukcję trądziku, usuną blizny i przebarwienia. Ponadto dostaniesz zestaw przydatnych porad dotyczących pielęgnacji skóry. Wiedz, że jeśli zmagasz się z trądzikiem hormonalnym, powinnaś używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Dzięki systematycznemu pozbywaniu się nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka poprawisz kondycję skóry i zapobiegniesz powstawaniu nowych zmian skórnych.
Zastanawiasz się, jakie działania profilaktyczne możesz wdrożyć, by nie dopuścić do nawrotu choroby. Przede wszystkim zadbaj o komfort ducha i ciała. Wprawdzie nie sposób uniknąć stresu, ale możesz nie narażać się na oddziaływanie długotrwałego, silnego stresu. Stosuj techniki relaksacyjne obniżające poziom napięcia (ćwiczenia oddechowe, medytację). Naucz się korygować tzw. błędne przekonania, myśli generujące trudne emocje na wysokim poziomie. Pamiętaj, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, odżywiaj się więc świadomie żywnością o niskim indeksie glikemicznym. W Twoim jadłospisie powinny się znaleźć produkty z dużą zawartością witaminy A,E, C i B oraz cynku i selenu.
Trądzik niezależnie od rodzaju, nie musi być Twoją zmorą. Możesz odzyskać piękną i zadbaną skórę, dzięki profesjonalnej opiece medycznej i kosmetologicznej. Oczywiście nie zapominaj, jak wiele zależy od Ciebie, Twoich emocji, diety i stylu życia.